Szentkirályi Alexandra: Karácsony több ezer új munkahelytől és sok ezer új lakástól fosztaná meg a budapestieket (VIDEÓ)
A politikus péntek reggel Rákosrendezőn járt, ahol szemét, drogtanyák és hajléktalanszállások fogadták.
Most egy új javaslatról, az ársapka bevezetéséről ír az amerikai lap.
Európa és az Egyesült Államok megtiltotta az orosz olaj importját annak érdekében, hogy elapassza a Kreml fő bevételi forrását. Azonban a terv, hogy ezzel Valgyimir Putyint az ukrajnai háború újragondolására kényszerítik, nem vált be – így kezdődik Julia Horowitz elemzése a CNN hasábjain. ( Nem ez az első tabudöntögető cikk az amerikai lapban hétfőn: korábban beszámoltunk arról az elemzésről, amely az ukrajnai háborúban beállt fordulatról értekezik.)
Horowitz megállapítja: Oroszország annyi bevételre tesz nyert az energiaexportból, mint a háború előtt, míg az infláció világszerte emelkedik, és
Ez arra kényszeríti a vezető gazdaságok vezetőit, akik Németországban gyűltek össze egy G7-csúcsra, hogy megfontoljanak egy új megoldást: ársapkát tenni az orosz nyersolajra. Erről egy magas rangú amerikai kormánytisztviselő úgy nyilatkozott a lapnak, hogy a cél az lenne, hogy „kiéheztessük Oroszországot, elvágjuk Putyin fő készpénzforrását, és leszorítsuk az orosz olaj árát, hogy segítsünk tompítani Putyin háborújának hatásait”.
Miért van erre szükség? – merül fel a kérdés.
Bár az európaiak már azelőtt visszafogták az oroszországi importot, hogy a részleges embargó hatályba lépett volna május végén, Oroszország ázsiai exportja fokozódott.
„Kína – kihasználva a hatalmas árengedményeket – a múlt hónapban először importált napi 2 millió hordó orosz olajat. Az indiai import is megugrott, májusban napi 900 000 hordó körül mozgott. Az orosz olajexport bevételei májusban 1,7 milliárd dollárral, mintegy 20 milliárd dollárra nőttek a Nemzetközi Energia Ügynökség szerint. Ez jóval meghaladja a 2021-es, nagyjából 15 milliárd dolláros átlagot” – rögzíti a száraz tényeket a CNN szerzője, hozzátéve: bár az USA meg tudná büntetni ezeket az Oroszországgal üzletelő országokat, de az csak további káoszhoz vezetne, ezt pedig mindenki igyekszik elkerülni, mivel a benzinárak már így is a rekordmagasság közlében vannak.
Jelenleg az olaj hordónkénti ára 112 dollár körül alakul, de ha Kínának és Indiának új forrás után kellene néznie, könnyen 200 dollár fölé emelkedhetne – mondja a lapnak egy menedzser.
A Biden-adminisztráció az elmúlt napokban lobbizott a fenti lehetőség érdekében, sőt, a németek is jelezték nyitottságukat a javaslat megvitatására, derül ki. A legfontosabb részleteket azonban még a CNN-nek sem sikerült megtudnia. Amit még tisztázni kellene, hogy hogyan, mikor és mennyivel lehetne korlátozni az orosz olaj árát. A lapnak nyilatkozó tisztviselők elmondták, hogy a sapka megvalósításának pontos mechanizmusát még kidolgozzák.
A döntés sikerességéhez széleskörű nemzetközi támogatás is kellene.
Nyitókép:MTI/EPA/Olivier Hoslet